Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI
Forum al fumatorilor si colectionarilor de pipa din Romania. Interzis persoanelor sub 18 ani.
Lista Forumurilor Pe Tematici
Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI | Reguli | Inregistrare | Login

POZE PIPA CLUB CONSTANTA FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
the_sexy_girl_alive
Femeie
24 ani
Covasna
cauta Barbat
24 - 47 ani
Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI / Cumparari / Modalitati de achizitionare pipe din Romania Moderat de Dan, colyalbaitz, pintea
Autor
Mesaj Pagini: 1
ignatescuradu
**

Din: iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 217
De unde preferati sa va cumparati pipele?
Haideti sa facem o lista/top de magazine, butic-uri sau alte locuri de unde ne cumparam pipele.

Incep eu:
- Metro;
- magazine din mall-uri specializate pe tobacco, tigari foi si bauturi;
- anticariate.


pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Pe cele mai multe dintre pipele mele le-am cumparat dintr-un magazin special tobacco&cigars de pe Calea Victoriei (nu stiu daca am voie sa-i dau numele si adresa).
Din anticariat am cumparat pana acum un singur exemplar.
Din magazinele specializate pe tobacco, tigari foi si bauturi din supermarketuri nu am cumparat decat putine exemplare (vreo 2 sau 3). Oferta lor mi se pare foarte slabuta.
Insa din Metro nu am luat niciodata. Ce-i drept, nici nu stiam ca exista pipe de vanzare la Metro.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
in Metro se gasesc Savinelli Capitol, pipele de 70-80 lei, daca Savinelli nu isi scrie numele pe ele, Capitol sunt "second-uri", va dati seama ce porcarii alcuite se afla in cutii.
Au mai fost cazuri de pipari care au gasit cate un Capitol care sa fumeze bine si sa faca turta dar exceptia confirma regula....e ca la daciile berline....toata lumea te intreaba daca ai nimerit una buna   


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
vlad
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 57
Eu am un Capitol Savinelli; luat din Cora; tot pe la 70-80 de lei. Nu pot sa ma pronunt daca e bun; pentru ca e doar a doua pipa pe care o am. Imi place mai mult decat prima; dar alt termen de comparatie nu am

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404

vlad a scris:

...Imi place mai mult decat prima...

Prima ce marca e?

Am si eu o Savinelli Capitol, luata dintr-un mall. E tipul 904 KS. Pretul nu-l mai tin minte, dar parca tot sub 100 de lei a costat. Oricum, e o pipa foarte buna. Gaura de fum e sfredelita exact in punctul cel mai de jos al vetrei si, in consecinta, se fumeaza egal si uscat. Imi place la ea si faptul ca e surprinzator de usoara, astfel incat o pot tine cu dintii fara sa depun mare efort.

modalitati pipe din romania vlad place mai mult decat marca e?am savinelli capitol, luata dintr-un

53.3KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
vlad
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 57
Prima nu stiu ce  marca e; face parte dintr-un pachet comercializat la noi. Pachetul este format din aceasta pipa, un futac si un tutun de vanilie, Tilbury.
Atasez si o poza cu cele doua pipe. Cea cu inel auriu este prima pipa pe care am primit-o.
A doua imi place mai mult; este putin mai mare, este din bruyere, spre deosebide de prima care e din lemn de par (parca); si are filtru tip savinelli.
Ma gandeam ca acest gen de filtru de lemn ar putea merge si in locul filtrului de 9mm de la prima pipa, dar inca nu am incercat.

modalitati pipe din romania prima stiu ce  marca face parte dintr-un pachet noi. pachetul este

17.6KB


pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Prima pipa este din lemn de cires, e comercializata de TTI in "Starter Pack" cu tutunuri gen tillbury sau Mac Baren Vanilla Cream.

    Pipele din briar isi merita cu adevarat banii dar daca ai timp, inlaura cu smirghel fin lacul de pe ea si da cu ulei de masline....va fuma mult mai bine si mai rece.

    Filtrele de 9mm cilindrice cu cristale, carbune activ si capete ceramice sunt compatibile ca dimensiuni cu cilindrii canelati din lemn de balsa sau prismele triunghiulare din acelasi lemn de balsa, asa numitele System Savinelli. Filtrele din lemn de balsa sunt excelente, se usuca si isi recapata proprietatile fata de cele cu cristale sau carbon activ care au invelis de hartie, hartie care se imbiba de gudron, condens si nicotina si devin casante. Filtrele cilindrice si lungi doar din hartie se pot folosi la pipele la care se potrivesc pt o mai lunga perioada de timp.


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
La pretul acesta ( circa 30 de euro ) poti gasi pipe brebbia sandblasted sau rusticate, savinelli, stanwell, passero solitario, ceppo ( unele ).....o lovat rusticata neagra de la peterson costa 45 de euro. dupa care produsele artizanale facute di radacina de erica arborea ( aceeasi identica materie prima ca si pt pipele blazonate ) pot costa intre 15-20 de euro, nu au nume dar fumeaza eu cred bine....

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
ultima achizitie tot in jur de 30 de euro, pentru un prieten drag din Romania de pe Forum, o super briar bark 005 Parker...multumesc ca de obicei amabilului Giacomo ( Jack ) pentru posibilitatea achizitionarii...multumesc si pentru reducerea pe care mi-a aplicat-o ( in jur de 50 % )...

modalitati pipe din romania ultima achizitie tot jur euro, pentru prieten drag din romania forum,

15.2KB

Modificat de sorin (acum 16 ani)


_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Ne poti spune cine este acest amic bun d epe forum? Oricum in Iatlia preturile si paleta larga de pipe sunt uimitoare. Te rog daca poti si ai timp sa mai pui pe forum pipe si preturile lor si daca se poate un alt tip de trimitere (colet prin posta normala) care ar costa mai putin pt ca iei o pipa de 30EUR si mai dai 15EUR pe transport 

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
Desigur Stefan, ai perfecta dreptate, preturile in Italia sunt mai avantajoase decit in Romania, iar gama este indiscutabil mai ampla...In plus unii vinzatori isi vind pipele la preturi foarte onorabile, acest lucru este foarte important in ceea ce priveste achizitionarea de catre noi, piparii...Am vazut cu tristete ca la noi o pipa care costa 30 de euro se numeste Adsorba sau Capitol ( credeti-ma ca pina acum o luna nici nu stiam ca exista ), in timp ce in Italia poti lua o Parker sau o Charatan...atentie insa, preturile la pipe sunt de obicei de 2 ori mai elevate, dar daca ti le vinde vreun prieten sau mai bine, le achizitioneaza pentru tine din anumite magazine care ii fac o reducere sustantiala ( deoarece cumpara de acolo de ani de zile )atunci poti avea o pipa la jumatate de pret...de exemplu, acea super briar bark 005 Parker am luat-o pentru un prieten de pe Forum, costa 72 de euro, dar eu am obtinut-o de la acel prieten la 35 de euro inclus transportul...La fel se intimpla cu alte pipe blazonate de la cele italiene la cele daneze si engleze, reducere de 25%, daca pipa e foarte costoasa ( in jur de 300 de euro ), 30% daca pipa costa 200 si 50 % daca valorea pipei nu depaseste 100 de euro...Aceste oferte vin facute totusi in anumite perioade ale anului, cum ar fi august-septembrie ( pentru ca apar noi modele pt anul ce va veni, iar cele vechi sunt vindute la preturi mici ), de Craciun ( si aici se intelege de ce )...

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
de exemplu 3 Butz & Choquin la 54 de euro, luate pentru acelasi prieten de pe Forum ( care cred ca imi da acceptul sa le expun )....

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
si aici pozele...

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
nu se incarca, sa incerc acum

modalitati pipe din romania incarca, incerc acum

73.7KB


_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
dada sorine 2 pentru aromatice si una pt virginia :d bun pret si ma astept sa fie si bune pipe un pas mai sus de la adsorba    cred ca mai multi pasi in sus de la adsorba :d

Modificat de CommaWht (acum 16 ani)


pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
si Pakerul de 35 de euro....

modalitati pipe din romania pakerul euro....

34.3KB


_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
aaaah my preciousssss

modalitati pipe din romania aaaah

27.1KB


pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
Sa le stapinesti sanatos Comma, si sa ne spui cum fumeaza....de asemenea astept reviewsuri la tabacurile acelea....

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
abia astept

pus acum 16 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
de asemena prin bunavointal ui sorin, astept saptamna urmatoare sa ajunga pachetul ce va contine si ceva tutunuri, sunt la lectia despre virginia acum, asa ca virgina ocupa locul principal, cu old gowrie, brown clunee, si grouse moor, doua aromatice  davinci si charles mixture, si doua em-uri torben dansk si deja preferatul meu balkan sobranie,
un futac ca al meu s-a desprins, ceva perii si abia astept sa degust tigarile toscanllo


pus acum 16 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
si fotografia primita sa imi tina companie cat astept pachetul (e si noul meu desktop)

modalitati pipe din romania fotografia primita imi tina companie cat astept pachetul noul meu

53.6KB


pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Fantastic!!! Cum le aduci in taa? Prin ce modalitate? Daca as face o comanda mai mare, as putea plati mai mult pe posta. Cat te-a costat pe tine?

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
pai posta costa 15 euro pana la 10 kilograme

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
Imi permit sa raspund eu, Stefan....Un colet cu atlassib costa 15 euro ( pina la 10 kg )... avantajul e ca ajunge in 2 - 3 zile, si asta fara probleme...

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
Sorry Comma nici macar nu am citit postul tau, da asa e ....

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Sorin multumesc f mult pt informatie, te voi contacta prin e-mail.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
Raspunde-mi daca ai primit mesajele Stefan si ce anume ai decis, multumesc, Sorin....

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
sorin
****

Din: Ravenna, Italia
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 408
E inca unica solutie Atlassibul, draga Stefan...declararea in posta a unui colet international comporta cercetarea lui amanuntita de catre functionarii de la posta ( riscul atentatelor e elevat in occident ), iar tabacul fiind monopol de stat nu poate fi nici cumparat prin posta, nici vindut, nici macar facut cadou, iar legile sunt extrem de stricte in privinta asta... la Atlassib mergi cu coletul deja confectionat si sigilat, nimeni nu ti-l deschide, te intreaba ce anume ai in acel colet, iar raspunsul e automat : alimente!...e drept ca pt o pipa ce valoreaza 20 de euro sa dai inca 15 pe Atlassib nu convine, dar daca cumperi 6 -7 pipe, 10 tabacuri si alte produse pentru fumat atunci cred ca renteaza... fac aceasta mica pledoarie pentru a spune ca am incercat sa fac si in alte feluri, interesindu-ma la posta etc, dar asta e mijlocul ( inca ) cel mai sigur si mai rapid pentru a trimite ceva in tara...in plus in 3-4 zile a ajuns, o sa ne spuna Comma cind ajunge coletul pe care l-am pus si care trebuie sa ii ajunga in cel mult 3 zile...saluturi italice...

_______________________________________
Canzoni e fumo ed allegria,
ìo ti ringrazio sconosciuta compagnia,
non so nemmeno chi è stato a darmi un fior,
ma so che sento più caldo il mio cuor...

pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
ok ramane asa. Trimite-mi un mail cu pipele tale si preturile. Multumesc.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
razvan
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 41
salutare. sunt incepator, insa foarte interesant in "pipologie". as dori sa imi recomandati si mie ceva bun, adica o pipa dar si tutun. sunt student,deci nu am f multi bani dar imi pot permite undeva in jur de 50euro pt asa ceva. as vrea ceva cat se poate de elegant si de clasic. ma tem ca sunt cel mai tanar pe aici. am 20 de ani. ultima oara cand m-am simtit asa a fost la un festival de muzica blues. atunci aveam 13...

pus acum 16 ani
   
Giuliano
*

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 110
Salut Razvan. Chestia cu recomandarea e destul de delicata, cel putin in ceea ce priveste tutunul. Blendurile (amestecurile sau "retetele" daca vrei) sunt atat de diverse, incat e greu sa recomanzi ceva cuiva care nu a incercat macar cate unul din cele cateva blenduri (aromatic, englezesc, latakia etc). Mie personal, mi s-a intamplat cam asa: am inceput cu cele foarte aromatice (cirese, vanilie, chair si mango!!!), apoi incercand si altele, am descoperit ca le prefer pe cele mai putin aromate (cum ar fi Amphora), am trecut apoi printr-o perioada cand nici nu mai voiam sa aud de arome, fumam doar "englezesti" (Dunhill mai ales), ca in cele din urma sa ajung la un soi de "echilibru". Dimineata de exemplu, la cafea prefer ceva un pic mai aromat (Skandinavic MIXTURE), in timpul zilei un Amphora (clasic sau full aroma), iar seara (cu un pahar de coniac Alexandrion de 12 stele =D of course ) un Dunhill (desi mi se cam termina curand).
In concluzie, pentru inceput poti sa incepi cu Mac Baren sau Captain Black (personal as evita Borkum Riff).


pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Razvan, pt mine clasic inseamna un full bent si un tutun cu virginia, insa c aincepator ti-as recoimnada un tutun cu black cavendish, aromat.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Cred ca poti spune ce iti place dupa ce ai fumat cel putin 100 de tutunuri. Eu personal dupa 150 de marci pot spune ca am gasit 7-8 care m-au lasat masca, neluand in considerare ierburile din comert. Borkum Riff si Brooklin, Super Vallue si alte surcele care sunt spalatoare de vase cu aroma

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
razvan
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 41
va multumesc mult petru primire in club, deasemenea si pentru sfat. am multe de invatat in domeniu se pare si va felicit pt infiintatarea acestui site si forum care imi sunt de mare folos mai ales pt ca ma pun in legatura cu alti oameni cu acelasi interes. am inteles din ce am mai citit ca primul loc pe care tre sa-l vizitez in alegerea unei pipe este calea victoriei nr. 222. tutun tot acolo gasesc sau exista alt magazin mai bun pt asa ceva?

pus acum 16 ani
   
Giuliano
*

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 110
Eu am gasit la City Mall (in Berceni) tutun aproape la juma' de pret. Si au si foarte multe pipe acolo (desi acum, de sarbatori s-au mai imputinat). Ce pot sa zic insa, e ca ieri am fost si la Victoria si la City Mall, si la Victoria nu am vazut deloc pipe ok.

pus acum 16 ani
   
razvan
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 41
in primul rand va urez un calduros "La multi ani!" pe anul 2008. va mulcumesc pt sfat. mi-am cuparat un danske club si black captain royal furtac si bete pt curatare. sunt f incantat si imi place f mult. singura chestie care ma intristeaza e ca nu m-am gandit mai de mult la a incerca asta. este fantastic. dupa o pipa parca mi se deschide minte si am mai multa inspiratie. ma ajuta f mult se pare. fumez numai seara vreo 2-3 pipe si ascult jazz. insa am cateva intrebari. eu am folosit servetele de bucatarie pt a sterge pipa in interior. e ok? deasemenea betele pt curatat capata o culoare galbuie. e normal? la ce se foloseste acel bat drept al furtacului? pt ca eu nu pot aduce nici o informatie acestui club si tot cer simt nevoia sa ofer si eu la randul meu ceva. sunt stundent anul 1 la imagine de film la unatc. daca cineva doreste un portret de studio sau un detaliu cu pipa pot oferi asta gratis pt voi, membrii acestui club.

pus acum 16 ani
   
costintudor
***

Din: constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 304
1.Cu servetele e ok, nu e obligatoriu sa cureti vatra pipei toata filozofia legata de vatra e sa fie lasata sa acumuleze turta -e ok!
2.Betele de curatat capata culoarea galbuie din cauza nicotinei si altor ingredienti ai fumului care se depun pe peretii interiori ai stemului-e normal
3.Batul drept al futacului se foloseste de regula la curatarea canalului interior al pipei de diverse cocoloase de tutun care se lipesc pe pereti si impiedica circulatia fumului sau in cazul umplerii cu tutun al pipei sa creeze un spatiu de absorbtie a aerului ptr o ardere cat mai complet
La multi ani si tie si multa bafta la examene!


pus acum 16 ani
   
Giuliano
*

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 110
Io unu' cred ca n-am folosit niciodata servetel. Dupa ce am terminat, rascolesc scrumul si ce a mai ramas nefumat cu futacul, o scutur (tinand vatra acoperita cu causul palmei) in asa fel incat cenusa sa se depuna pe peretii vetrei, apoi scutur scrumul. Dupa ce s-a si racit, o desfac si o curat, iar cenusa de pe pereti o suflu pur si simplu. Chestia cu depus cenusa pe pereti o fac pentru depunerea turtei.

pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Si eu fac chestia asta Giuliano. Si functioneaza. Turta creste vazand cu ochii....sper

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
camp cu flori
-

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3
buna.am o rugaminte si sper ca ma puteti ajuta.vreau sa-i cumpar prietenului meu o pipa.problema este ca el nu a mai fumat pipa pana acum si as vrea sa-i cumpar un set pentru "incepatori",insa nu stiu de unde si ce anume .Sper ca ma puteti ajuta cu sfaturi.Multumesc frumos.

pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Pentru aproximativ a suta oara: seturile sunt de obicei jalnice si rareori conving noi pipari. Cauta un futac, perii, un tutun aromat dar nu foarte puternic (Recomand Amphora Full Aroma din experietna personala si Captain Black din spusele altora) si o pipa din briar. Daca esti din Bucuresti fugi la JPB (Piata Victoriei sau Mall Berceni) si cumpara de-acolo tutunul si pipa. Un Capitol e 60-90lei si reprezinta solutia de minima decentza. Anunta-l ca are la dispozitie forumul daca vrea sa progreseze.

_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Molia are dreptate. Sa nu ii cumperi cumva setul acela care se gaseste in comert sub numele de "Pipe Starter Pack", sau cam asa ceva. Contine o pipa proasta si un tutun si mai prost.
Chiar daca te va costa ceva mai mult, ia-i un "set" din bucati.

Pentru ca se zice ca o fotografie face cat o mie de cuvinte, o sa-mi ilustrez explicatiile cu cateva poze exemplificative.

In primul rand pipa.
Pentru un incepator pipa nu trebuie sa fie dreapta, ci un pic curba. Din gama Capitol cele mai bune pentru prietenul tau ar fi primele doua modele din poza de mai jos.

Modificat de Dalles (acum 15 ani)


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
... Bineinteles, am uitat poza.

modalitati pipe din romania ... uitat poza.

29KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
In ce priveste tutunul, Molia a recomandat Amphora Full Aroma, care se gaseste la noi ambalat in niste plicuri rosii de 50gr.

modalitati pipe din romania priveste tutunul, molia recomandat amphora full aroma, care gaseste noi

18.6KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Aici trebuie sa adaug si preferinta mea: eu sunt mult mai incantat de Mixture Scottish Blend, de la Mac Baren. Sunt niste plicuri albe, pe care le gasesti la magazine de pipe.

_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
(...Ufff, imi scot peri albi pozele astea.)

modalitati pipe din romania (...ufff, imi scot peri albi pozele astea.)

34.2KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Obligatoriu pentru un pipar este futacul sau - mai elegant spus - tamperul, o piesa cu care se indeasa usor tutunul in vatra pipei. La fel, gasesti la noi un model format din 3 piese: tamperul propriu-zis, vergeaua pentru scrum si "lingurita" pentru curatat peretii vetrei.

modalitati pipe din romania pentru pipar este futacul sau mai elegant spus tamperul, piesa care

8KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Dupa fumat, pipa trebuie lasata la racit si apoi curatata la interior cu niste perii speciale, lungi si inguste. Se cumpara de obicei la set, pentru ca sunt consumabile.

_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
(POZAA)

modalitati pipe din romania (pozaa)

6.5KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
O alta piesa (pe care eu o consider) importanta este bricheta. La noi se gasesc mai multe modele, dar atentie la marca: cele "de firma" sunt descurajant de scumpe, asa ca iti recomand "chinezariile", care fac aceeasi treaba, dar costa de vreo 4 ori mai putin.
De retinut ca o bricheta de pipa trebuie sa fie cu flacara, nu cu jet, si sa sufle flacara in lateral, nu in sus.

modalitati pipe din romania alta piesa (pe care consider) importanta este bricheta. noi gasesc mai

7.9KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Sau alt model:

modalitati pipe din romania sau alt model:

28.8KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
In fine, pentru ca pipa nu este numai un obiect personal, ci si o mica opera de arta, ea trebuie sa nu stea aruncata aiurea pe un raft obscur, ci trebuie pusa pe un suport, la vedere. In comert se gasesc niste suporturi mici, rabatabile, de plastic, ieftine dar eficiente.

Succes la cumparaturi si sa ne spui daca prietenului tau i-a placut surpriza.

modalitati pipe din romania fine, pentru pipa este numai obiect personal, mica opera arta, trebuie

29KB

Modificat de Dalles (acum 15 ani)


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
camp cu flori
-

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3
multumesc frumos.am "inregistrat" tot...am sa postez si cateva poze ale achizitiei,ca vad ca se poarta....multumesc inca o data.

Modificat de camp cu flori (acum 15 ani)


pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Iti asteptam pozele cu interes. Multumim ca te-ai gandit la noi.
Te asigur ca, indiferent de alegerea facuta, pozele tale vor bucura ochii nostri de pasionati. 


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Camp cu flori asa vei confirma sau mai bine zis reconfirma ca pipa este obiect falic.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 15 ani
   
camp cu flori
-

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 3
am gasit la mall berceni, unde mi-ati spus (multumesc frumos,dalles).Vanzatoarea a fost ok, m-a ajutat.Efectul a fost cel asteptat.multumesc inca o data.am atasat si poza, asa cum am promis.Stefan, poti sa te convingi si singur 

modalitati pipe din romania gasit mall berceni, unde mi-ati spus (multumesc fost ok, m-a fost cel

40.1KB


pus acum 15 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Felicitari. La mai multe si sa ai sadisfactii multe si dese.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Sa-ti traiasca sarbatoritul si sa te rasfete cu fum placut mirositor de pipa. Ne-a facut placere sa te ajutam.
Daca prietenul tau are dificultati in "manevrarea" pipei, transmite-i ca va fi si el bine primit aici.

PS: imi place pipa aleasa de tine. Seamana izbitor de mult cu prima mea pipa, chiar daca nu e aceeasi marca.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
fumatorfumator
-

Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 3
Pipe se pot achizitiona si din magazinul de la parter din Tomis Mall. Am fost zilele astea pe la ei si mi-au dat un bilet cu id-ul de Facebook unde au prezentate produsele din magazin. ID-ul este Tabac Tomis Jpb... se gaseste cu un simplu Search de pe Facebook. Si pe bilet mai este trecuta si o adresa de mail pt sugestii si reclamatii:

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la