Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI
Forum al fumatorilor si colectionarilor de pipa din Romania. Interzis persoanelor sub 18 ani.
Lista Forumurilor Pe Tematici
Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI | Reguli | Inregistrare | Login

POZE PIPA CLUB CONSTANTA FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
alexxandra
Femeie
24 ani
Timis
cauta Barbat
24 - 57 ani
Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI / Intretinere si reparatii pipe / Cum sa iti repari pipele Moderat de Dan, colyalbaitz, pintea
Autor
Mesaj Pagini: 1
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Aici puteti posta problemele voastre iar ceilalti vor incerca sa va ajute cu sfaturi din propriile lor experiente.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
ignatescuradu
**

Din: iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 217
ziua buna
Azi dimineata din nou am incercat varianta cu cratita cu apa fierbinte. Insa din greseala am scapat to mustiucul in apa fierbinte si pana sa il scot, si-a schimbat culoarea. din negru lucios a devenit un fel de "vant turbat", insa nu am avut timp sa incerc sa il curat ca a trebuit sa plec la job.

vi s-a intamplat si voua faza asta, sau sunt singurul care o sa am o pipa cu mustiucul gri?

Numai bine


pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Eu n-am patit niciodata asa ceva, dar ma gandesc ca s-ar putea sa fie o simpla decolorare a exteriorului mustiucului.
In lipsa de alta idee iti pot sugera sa freci cu un smirghel FIN suprafetele decolorate pana cand apare din nou culoarea neagra initiala. Lustruieste apoi mustiucul cu o carpa aspra - aceasta operatiune s-ar putea sa dureze ceva mai mult. In fine, foloseste un colt de servetel imbibat in putin ulei de masline si acopera mustiucul cu o pelicula protectoare.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Poti ioncerca "stem polish" de la Denicotea sau polish auto. Incearca cu cel mai fin. Sunt niste sbstante cremose care au mici particule abrazive. La sfarsit, dupa cu8m a spus Dalles, lustruieste cu ulei de masline.
Succes!


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404

Stefan a scris:

Poti ioncerca "stem polish" de la Denicotea sau polish auto.

Interesant si bine de retinut pe viitor.
Eu foloseam pana acum CIF ca sa scot la culoare mustiucurile oxidate. E tot o substanta cremoasa cu particule abrazive, dar care... cam matuieste plasticul.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Interesant. Uite cum invatam lucruri noi. Voi incerca pe un mustiuc vaduv, fara pipa

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Dupa ce faci incercarea, neaparat sa ne comunici rezultatele. La momentul respectiv vei fi singurul de aici care stie diferenta dintre aceste metode de polizare. Si eu, cel putin, sunt foarte interesat sa stiu pentru viitor care dintre metode e mai potrivita (si mai putin distructiva) pentru mustiucurile pipelor mele.

_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Polis-ul auto functioneaza.....cu el se polishaza vopseaua metalizata pe care s-ar vedea orice zgarietura, deasemenea produsele  ca "stem polish" functioneaza excelent, le-am incercat, costa 6 EUR/cutiuta de 10-15 gr, luate de pe net.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404

Stefan a scris:

Polis-ul auto functioneaza...

Dar nu impregneaza un miros de chimicala in plasticul mustiucului?


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
si "stem polish-ul" este tot produs chimic, mai repede impregneaza miros in degete, chiar daca ai frecat cu o carpa nu cu mana goala, polish-ul auto e aproape inodor, stem polish-ul are miros de plastic incins. daca la sfarsit cureti pipa cu o carpa uscata, nu vei avea mirosuri straine, sa nu uitam ca Denicotea a desvoltat acest produs pt un scop anume si sigur le-a trecut prin cap problema mirosul;ui de care s-au achitat destul de bine.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
@ignatescuradu: ce ai mai facut cu mustiucul gri?

Duminica, am procedat si eu ca tine: am tinut 30 de secunde un mustiuc in apa fiarta si s-a colorat dar nu in gri ci in verdele acela murdar, caracteristic plasticului oxidat. (Apropo, din ce fel de plastic sunt facute mustiucurile?) L-am frecat de 3 ori cu CIF, l-am uscat bine, i-am dat doua lustruiri la rand cu "auto polish" si - in final - nu s-a mai cunoscut nimic.
Deci... se poate repara.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404

Stefan a scris:

...polish-ul auto e aproape inodor...

Am probat si, intr-adevar, nu lasa nici un miros in plastic. Iar efectul e... de vis.
In ultimele doua zile mi-am lustruit toate pipele si arata acum ca noi. In afara unor mici urme de dinti, mustiucurile sunt oglinda. Iar inelele metalice parca sunt toate din argint. Si NU sunt toate din argint, asta stiu sigur. 


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
ignatescuradu
**

Din: iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 217
ziua buna.

mustiucul meu maro a ramas exact asa. nu am mai avut timp sa incerc sa il curat. cand ma voi intoarce din calatoria de "biznis" in care plec sambata o sa incerc sa il repar. dar am fumat acea pipa duminica si am observat ca in locurile in care dintii ating mustiucul si il uzeaza, culoarea maro s-a cam dus, deci sperante exista.

interesanta ideea cu polish-ul auto, ce produse folositi? subsemnatul lucreaza la o firma de piese si accesorii auto, sunt curios cu ce produse lucrati ca sa vad ce corespondente am prin depozit si sa imi iau si eu.

cat despre inelele de argint, de unde le procurati?


pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Am pus poza polish-ului pe care l-am luat eu. E bun pentru suprafete cromate sau vopsite, din metal si din plastic. Eu l-am ales pe acesta pentru ca, dintre toate produsele, era singurul pe care scria "autolustruire".

In privinta inelelor, eu le-am comandat la un tigan argintar din Ialomita, care-si face veacul cu mini-atelierul lui portabil in piata de langa blocul meu. Initial am mers la cateva centre de reparat bijou-uri, dar nimeni nu a vrut sa-mi faca respectivele inele. De parca le ceream sa-mi construiasca Turnul Eiffel.

cum iti repari pipele pus poza care l-am luat eu. bun pentru suprafete cromate sau vopsite, din

43.8KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Materialul din care sunt facute stemurile care devin verzi sau maro se numeste vulcanita si este de fapt cauciuc vulcanizat. Atemurile de lucita sunt negre si raman lucioase, mai sunt stemuri din ebonita si din alte materiale, lcita fiin de departe cel mai bun.
    Pt pipele pe care le-am facut, am luat stemul cu mine si am mers la magazinasele care vand bijuterii de argint, am cerut verighete si le-am probat pe stem sa vina cat mai aproape la diametrele exterioare apoi am polizat din briar ca sa intre inelul si gata! Inel bine lucrat, la alegere cu doar 12-13lei/buc desi bijutierul imi spusese ca ma va costa 15-20lei/buc de vergheta simpla, fara model, mergi pe forum la  "pipe din kituri" si vezi acolo rezultatul.


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
am o pipa veche  f adancita am incercat sa o repar c uapa si scrum lasat sa se intareasca pe fund, dar la prima pipa nici nu mi-am dat seama ca s-a dus, acum am amestecat miere cu tutun pe fund , e fumabil, mierea s-a acoperit cu cenusa si nu da un gust fumului, dar e destul de sfaramicioasa toata solutia acum, avetzi cumva solutii mai bune?

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Eu am folosit un amestec de 1-1 apa cu miere.
Procedura aplicata de mine:

1. Intai am scos mustiucul si am bagat un bumbac de curatat in tunelul de fum al pipei, pana i-a iesit capatul in vatra (nu mult, maxim 5 mm).
2. Cu o bagheta metalica (sau cu coada subtire a unei lingurite) am pus cateva picaturi de amestec pe fundul pipei.
3. Am intins amestecul cu respectiva bagheta si pe pereti, cam pana la 1 cm inaltime.
4. Am pus in pipa o lingurita de scrum fin, cernut printr-o sita marunta (e foarte important ca scrumul sa fie fin; daca e mai grosier nu face priza si compusul ramane sfaramicios)
5. Am apasat BINE cu companionul, pentru ca umezeala de dedesubt sa patrunda cat mai bine in scrum si sa iasa eventualele bule de aer; atentie: daca discul companionului se murdareste, se curata imediat, altfel suprafata rezultata nu mai este plana.
6. Am rasturnat pipa si am scuturat-o usor, ca sa cada surplusul de scrum ramas uscat.
7. Am pus din nou cateva picaturi de amestec pe suprafata scrumului din pipa, avand grija sa umezesc toata suprafata (atentie, acum scrumul umed absoarbe repede primele picaturi; trebuie insistat pana cand apa cu miere balteste putin.
8. Se pune din nou o lingurita de scrum si se repeta operatiunile de la pct. 5 in jos, pana cand stratul de compus depaseste si acopera bumbacul din tunel.
9. Se "fasoneaza" putin suprafata, ca sa nu aiba cocoloase, dupa care se sparge usor cu tija subtire din setul companionului pojghita de deasupra bumbacului, ca sa se formeze gaura de fum.
10. Se rasuceste USOR bumbacul si se trage afara din tunelul de fum.
11. Se mai pune putin scrum in pipa, ca sa se "pudreze" suprafata compusului si sa faca o culoare frumoasa.
12. Se scutura pipa, se monteaza mustiucul la loc, se sufla prin el ca sa se desfunde de eventuale reziduuri si se lasa la uscat cel putin 24 de ore.

Hint: eu presez oblic companionul, ca sa formez o suprafata inclinata in pipa, astfel incat gaura de fum sa fie in punctul cel mai de jos al noii suprafete (vezi poza). Asa, tutunul arde mai uniform.

cum iti repari pipele folosit amestec 1-1 apa aplicata mine: intai scos mustiucul bagat bumbac

17.4KB


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
mersic dalles, am sa incerc sa fac asa imediat ce pica incercarea facuta de mine (inca un bol-doua fumate si pica sigur :P) aveti idee de une as puea gasi un mustiuc care sa se potriveasca unui buldog? sa fie ieftin si sa il procur usor?    =D mda .. am incercat nu? :P

pus acum 17 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Doar de la vre-pipa bulita pt ca nu vinde pe net decat Dan tobacco sau alta firma, in rest in tara nu gasesti nici macar tutun dapai mustiucuri.
Super explicatie Dalles. Feliciatri!


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 17 ani
   
Mihai
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 2
salut
am primit o pipa care este intr-o stare destul de jalnica si vreau sa o reconditionez cat de cat, daca ati putea sa imi spune-ti de unde sa incep ar fi excelent. mentionez ca sunt pasionat de pipe de vro 3-4 ani si fumez pipa doar de 2 luni...










1. cum pot repara buza vetrei
2. este vro problema ca mustiucul are o mare gaura
3. cum pot scoate gudronul din tunelul de fum
4. ce substante pot folosi pt curatarea pipei fara sa distrug cupa sau mustiucul
5. cupa este lacuita, este vro problema daca inlatur lacul acela si dau cu selac pentru un luciu mat

Modificat de Mihai (acum 17 ani)


pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Salut. Bine ai venit pe forum.

Sa iti raspund intai la intrebarile numerotate:

1. Foloseste o pila plana pentru mecanisme fine, cu dinti mici. Pileste zgura cu miscari delicate, pana cand ajungi la lemnul curat. Probabil ca lacul in zona aia este compromis, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji ca l-ai putea deteriora. Tine pila diametral, culcata  pe ambele buze ale vetrei, ca sa pastrezi planeitatea lemnului si sa nu zgarii din greseala interiorul vetrei prin lovire cu varful pilei. Lucreaza calm, cu miscari mici si incete. E vorba de mecanica fina.

2. Gaura aia e o mare problema. Din fotografie inteleg ca strapunge mustiucul dintr-o parte in cealalta. Asta inseamna ca ai avea trei gauri prin care sa tragi fumul fierbinte,. Principiile termodinamicii spun ca o gaura ingusta in mustiuc raceste fumul. Trei gauri insumeaza o suprafata mare si fumul va ajunge fierbinte la limba, ceea ce e foarte neplacut si face pipa nefumabila. Ai doua optiuni: ori astupi cele doua gauri care traverseaza mustiucul, ori tai mustiucul asa incat sa elimini portiunea cu gaura. Prima varianta e mai complicata si o poti rata usor daca nu ai mai facut-o niciodata, a doua e simpla si expeditiva.

3. Iti trebuie tot o pila pentru mecanisme fine, dar rotunda. O bagi in tunel si la fel, usor, fara graba, desfaci toata zgura lipita inauntru (gudronul e altceva si e lichid ). Pentru curatarea finala iti trebuie niste perii de curatat pipa din cele aspre, cu inserturi de plastic. Inmoi capatul uneia in alcool (eu folosesc whisky), dupa care o bagi in tunel si o lasi acolo vreo 5 minute (pipa sa fie inclinata spre inapoi, sa nu curga alcoolul in vatra). Dupa respectivele 5 minute freci bine interiorul cu partea umeda, apoi cu partea uscata. Repeti procedeul cu o perie noua pana cand iese curata.

4. Pentru exterior numai apa si sapun (sau, ma rog, un detergent). Pentru interiorul mustiucului folosesti tot metoda de la pct. 3. Pentru interiorul vetrei trebuie sa folosesti un cutitas bont ca sa racai turta de pe pereti daca e prea groasa (turta e tot zgura, dar in vatra e necesar sa pastrezi o anumita cantitate), apoi trebuie sa aplici un procedeu de dez-aromare a restului de turta, in calre folosesti sare si alcool. Vorbim mai tarziu si despre asta daca e cazul.

5. In principiu, nu. Dar trebuie sa te previn ca orice interventie asupra suprafetei pipei o sa stearga inscriptiile si marcajele facute in lemn de fabricant si o sa strice aliniamentul gatului pipei cu mustiucul.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404

Mihai a scris:

...vreau sa o reconditionez cat de cat, daca ati putea sa imi spune-ti de unde sa incep...


Intai ar trebui sa incerci sa desfaci mustiucul, pentru ca la pipele vechi acesta e aproape sudat de gatul pipei. Fii foarte atent cand faci asta, e o operatiune mai importanta decat pare. Rasuceste mustiucul numai in sens orar, indiferent daca il scoti sau il montezi la loc. Daca nu merge, nu forta. Cateodata plasticul ala e "rascopt" de batranete si cedeaza dintr-o nimica toata. Trebuie folosite alte metode pentru a-l debloca.
Daca l-ai desfacut fara probleme, pune-l la "inmuiat" 24 de ore intr-o solutie de apa cu CIF. Apoi spala-l bine si foloseste metoda cu peria inmuiata in alcool. Pentru polizarea finala eu folosesc polish-ul auto din poza pusa intr-un mesaj de mai sus.
Intre timp, ocupa-te de vatra. Aranjeaza-i buza, razuieste-i interiorul, curata-i tunelul de fum, spal-o cu apa si sapun la exterior (astupa si vatra si tunelul de fum, sapunul nu are voie sa atinga turta pentru ca o sa impregneze viitoarele tutunuri cu gust de chimicala) polisheaz-o eventual. Incet-incet, pipa o sa-si recapete tineretea...

Succes si tine-ne la curent cu evolutia reconditionarii. Si mai posteaza o poza la final.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 17 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
gaura aia parea  fi facuta intentionat.. daca poti incearca sa o astupi .. daca nu ...  osadevina incomod mustiucu daca o tai o sa ai de lucrat la curbura si la subtiat apoi si mie .. nu mi-a iesit (

pus acum 17 ani
   
mrg
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 78
apropo de polish pentru mustiuc.
am primit mai demult un chacom nature mai vechi  care avea: mustiucul destul de uzat (verzui -  ebonita isi schimba culoare in timp), buza vetrei zgariata serios pe 1-2 mm (in exterior arata ca si cum ar fi fost atinsa de un raspel) si cu 1-2 zgarieturi si intepaturi mai mici pe exterior si ceva pete. in weekend am incercat sa remediez ceva din defecte si partial am reusit. mustiucul l-am frecat usurel cu un burete de bucatarie din cel dur (verde), care se foloseste pentru curatarea faiantei. dupa, am dat cu o laveta mai fina. am sters cu apa calduta, apoi cu o carpa moale. in final cu putin ulei de masline. am sters excesul cu un servetel fin si am trecut din nou la carpa flausata. a iesit ok din pct. meu de vedere. mai dificil a fost la buza vetrei, pe care am smirgheluit-o cu smirghel f fin (2-3 granulatii schimbate) pus pe o placa de faianta (pt planeitate). am finalizat in acelasi mod ca la mustiuc - burete aspru, laveta, carpa moale. pt ca sa mai reduc petele si zgarieturile am finisat exteriorul doar cu buretele verde aspru si apoi toata manevra descrisa mai sus. am clatit cu putna apa calduta. in final ulei de masline (f putin - stiu ca unii recomanda pt intretinere o crema din ceara + ulei, insa cum nu detin asa ceva... am folosit ce am avut in casa), sevetel si mult lustru cu carpa moale. (am si ceva poze, inainte-dupa, daca exista cereri le postez). rezultatul este, dupa mine, acceptabil.


_______________________________________
mrg


pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Cum sa nu vrem sa pui poze? Pune sa vedem ce a iesit. Totusi incearca sa nu mai pui pe bolul pipei apa, nici macar putina, fie ea si calda sau sfintita. Nu te va ajuta. In rest din cate spui cu shlefuiala, suna bine. Felicitari pentru rabdare. Acum trebuie tutun ca sa o fumezi. Nu uita de poze.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
mrg
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 78
multumesc pt precizare. ideea era ca doar am sters cu o bucatica de laveta umezita cu apa calda pt a indeparta praful rezultat din slefuire. apoi din nou cu laveta uscata etc. pun si pozele acum

cum iti repari pipele multumesc precizare. ideea era doar sters bucatica laveta umezita apa calda

24KB


_______________________________________
mrg


pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Am inteles. Desi stemul pare din vulcanita, arata foarte bine. Felicitari!

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
mrg
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 78
merci!  =D asta era poza dinainte, ieri seara nu am apucat sa o pun pe cea de dupa  cred ca a picat serverul ceva. uite un inainte mai clar. dupa care pun rezultatul final

cum iti repari pipele asta era poza dinainte, ieri seara apucat pun cea dupa  cred picat

20.1KB


_______________________________________
mrg


pus acum 16 ani
   
mrg
-

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 78
si dupa.

cum iti repari pipele dupa.

17.8KB


_______________________________________
mrg


pus acum 16 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
re diferenta! Felicitari inca odata. Super!

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 16 ani
   
m_iulian
-

Din: Brasov-Bucuresti
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 15
Am o intrebare, am cautat prin mai multe discutii si cred ca e destul de potrivit s-o postez aici: pipa mea a facut turta (cam 1mm) dar din cand in cand mai cade cate o bucata mica (aprox 5-6 mm2) din turta si ramane o gaura in peretele vetrei. Cum pot rezolva aceasta problema si cat de mult afecteaza ea lemnul pipei? Se poate arde lemnul in acea zona in care a cazut turta, fiind mai expus? Cum ar trebui sa procedez pentru a remedia situatia, sa se refaca stratul de carbon pierdut? Multumesc anticipat!

_______________________________________
Smoke your pipe and be silent; there's only wind and smoke in the world.   ~Irish Proverb~

pus acum 15 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Salut Iulian. Nu te speria, nu se va arde pipa de la acea gaurica din turta. gandeste-te ca atunci cand ai inceput sa fumezi pipa, ea nu avea turta si nu se ardea. Lemnul de briar se numeste si heathtree adica arborele caldurii si rezista foarte bine la ardere.
    Ca sa completezi turta iti recomand sa pastrezi scrum de la pipa si cu o picatura de apa sa faci din el un fel de pasta groasa cu care sa umpli golul respectiv dupa care sa fumezi pipa ca sa se usuce umplutura.
    Ai grija cand cureti pipa sa nu atingi turta decat foarte usor pt a nu o sparge. De obicewi turta se face din scrum si uleiurile volatile ale tutunului nu din fire de tutun nearse asa cum ai mentionat intr-un post trecut.
    Fumeaza pipa pana la capat adica fumeaza tot tutunul si apoi pune degetul pe gura vetrei si scutura scrumul ca sa se lipeasca de peretii vetrei. Asa vei obtine o turta "sanatoasa".


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 15 ani
   
m_iulian
-

Din: Brasov-Bucuresti
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 15
Cred ca ar merge si o pasta din scrum si miere, e mai consistenta si ma gandesc ca atunci cand se va incinge de la fumat, va deveni mai tare, "cimentandu-se" mai bine din cauza zaharurilor din miere. O sa incerc asa cand mai am probleme cu turta (si varianta cu apa si cea cu miere).
Referitor la formarea turtei, ziceam ca raman cateva fire arse de tutun care se lipesc de turta deja existenta (sau la inceput de lemnul pipei), fire care se lipesc cu ajutorul uleiurilor eliminate de tutun in urma arderii. Dupa ce termin de fumat, razuiesc usor aceste fire (se mai intampla sa se lipeasca si tutun care nu a ars in intregime dar care va arde la urmatoarea fumata) si apoi pun un servetel deasupra bolului si scutur pentru a imprastia cenusa gri pe peretii interiori ai bolului (pun un servetel pentru ca asa se va forma turta pana sus, daca tin degetul, acesta va intra putin in bol si cenusa nu se va lipi chiar pana sus....nu stiu daca m-am facut inteles :P).
Dupa ce se raceste pipa, scot mustiucul, il curat cu o perie din bumbac, la fel si canalul de fum al bolului si razuiesc usor pe interior cu reamer-ul, pentru a uniformiza turta. Las cenusa care a mai ramas pe peretii interiori pentru a se fixa la o fumata ulteriora, cand sunt eliberate din nou acele uleiuri de la tutun.

Multumesc de sfaturi Stefan si va rog sa ma corectati daca vi se pare ca procedez gresit in cele descrise mai sus!


_______________________________________
Smoke your pipe and be silent; there's only wind and smoke in the world.   ~Irish Proverb~

pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
Buna ziua!
Am o pipa MT.TAI cumparata prin 1978.De-a lungul timpului am fumat cu ea si tutun de pipa, nu mai stiu de care, oricum tin minte ca era un amestec de tutun ca un fuior de canepa,suvite lungi si subtiri si mai era un fel de tutun taiat ca niste romburi, sau aproximativ, si, nu sunt sigur, cred ca era in cutie de tabla.Bun!Am mai chinuit biata pipa cu tutun de tigari, proaste, si tigarile si mainerele mele fata de o pipa, si in acest moment pute .Am bagat in ea sare neiodata cu spirt si parca s-a mai ameliorat putin mirosul dar inca persista.Nu gasesc in Botosani accesorii de curatat pipa, in special mustiucul.Bun!O sa incerc sa pun si cateva poze cu pipa pentru ca ,nu din cauza mea, i-a fost indepartat filtrul metalic.Am improvizat eu ceva, pe atunci, dintr-o teava foarte subtire de cupru sa-l inlocuiesc( nu stiam sigur la ce foloseste, imi inchipuiam ca e pentru a nu intra fire de tutun pe mustiuc) iar mai apoi, acum recent , am vrut sa-l scot sa curat pipa si l-am rupt dupa cum se vede in poza pe care sper sa reusesc s-o trimit.Intrebarile mele sunt:ce sa mai fac sa scot mirosul si gustul urat din pipa-daca se poate fumua cu mustiucul in starea in care este in speranta ca filtrul metalic nu e asa de important , dupa cum am citit pe forum .Va rog sa aveti ingaduinta cu ignoranta mea.Vreau sa recuperez pipa deoarece nu pot achizitiona exemplare de colectie sau de firma.Urmeaza intrebari la care n-am gasit raspunsul pe forum.
Cu respect, Doru


_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
poza 1

cum iti repari pipele poza

19.2KB


_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
poza 2

cum iti repari pipele poza

26.5KB


_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Buna ziua, doruvasilachi.
Pentru a scoate mirosul dintr-o pipa eu obtin rezultate mai bune cu alcool de cereale de 96 de grade. Si nu cu sare (iodata sau neiodata) ci cu vata simpla, de bumbac, indesata pana la refuz in vatra si in teava pipei (aia in care intra mustiucul) si impregnata cu alcool cu ajutorul unei seringi. Ca sa nu se evapore alcoolul, eu invelesc apoi pipa in plastic alimentar (se vinde la role si e foarte moale si lipicios) si o las cel putin 36 de ore inclinata la 45 de grade in suportul ei. Dupa ce scot vata cu o penseta, curat vatra cu servetele imbibate in alcool, iar tunelul de fum cu perii de pipa (imbibate,de asemenea, in alcool) pana cand nu mai iese nici un pic de murdarie din ele.
A, inainte de toate operatiunile de mai sus, pipa trebuie curatata cat de bine se poate in acel stadiu.
In privinta filtrului metalic... vesti bune. Nu este necesar. Scoate bine toate resturile din mustiuc, astfel incat sa eliberezi canalul de fum si curata si interiorul mustiucului cu alcool. Doar cu cateva perii trecute prin el pana nu mai ies murdare. Nu e nevoie sa le lasi acolo 36 de ore, ca la partea de lemn a pipei.

Atentie mare cu alcoolul, incearca sa nu il imprastii peste toata pipa, pentru ca ii dizolva vopseaua si o cam urateste. Sa ai pregatit mereu un servetel la indemana, ca sa stergi orice picatura care o ia razna.
De asemenea, alcoolul matuieste plasticul mustiucului, dar aici nu mai e asa de grav, pentru ca se poate lustrui la loc.

doruvasilachi a scris:

Va rog sa aveti ingaduinta cu ignoranta mea.

Nu e cazul. Acest forum e dedicat discutiilor libere despre pipe si tutunuri, asa ca poti pune orice intrebare, chiar daca ti se pare jenanta.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
@ m_iulian. Eu nu as curata cenusa din interior deloc. Las-o asa cum e. firele de tutun lipite se ard la urmatoarea fumare.

@ doruvasilachi La inceput poti sa cureti vatra cu un cutitas sau chiar cu cutitasul d ela futac (butucel de pipa). In acest fel ii mai "resetezi" din miros.
Pipele Mt. Tai sunt turcesti. dupa ce o cureti, o poti pastra ca amintire, poti incerca sa cureti lacul cu smirghel fin (smirghel de platina cum spun soferii-mecanici de Dacia 1310) . Totusi daca vrei sa te bucuri d epipa, nu e nevoie de pipe "de familie" sau de cine stie ce marca. Toti sau multi dintre noi am invatat sa sofam pe Daciaasa ca daca dispui de 80-90 de lei iti poti lua un Savineli Capitol caruia sa ii iei lacul cu smirghel ca sa nu se mai incinga atat de tare sau sa cauti o pipa Danske Club care e facuta de Stanwell (firma buna de piepe) si care costa in jur de 120-130 lei dar care e cu adevarat o pipa mai mult decat decenta
    Referitor la ignoranta ta, tin sa iti spun ca nu ai nici pic de ignoranta atata timp cat ceri sfaturi. Te asteptam si cu alte intrebari pt ca suntem nerabdatori sa raspundem. Curaj si succes.


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
Multumesc pentru sfaturi.Nu mai incerc cu sare neiodata ci voi aplica metoda ta Dalles.Presupun ca smirgheluind lacul de pe pipa nu o voi urati.Asta in cazul in care voi face la fel si cu celelalte pipe pe care sper sa le pot achizitiona si au nevoie de acest tratament.Sa stiti ca bogatia de imformatii gasita aici e chiar descurajatoare uneori..."Cand o sa invat toate astea?"Cam asta e prima piadica, apoi imi spun ca mai important e descoperirea pas cu pas decat stiinta dintr-odata "injectata" ca in romanele sf.O sa va informez despre ce-am facut.Toate cele bune,Doru

_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
P.S.Totusi cred ca faci o confuzie.Aceasta e din China.

cum iti repari pipele p.s.totusi cred faci din china.

37KB


_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
ignatescuradu
**

Din: iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 217
salut!
din ceea ce stiu si eu (am si eu o pipa Mt.Tai), acest brand a fost facut in China, acum nu se mai produce...

cu prietenie
Radu


pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
In concluzie, devine pipa de colectie.

_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Am gresit eu. e din china. Orice pipa poate deveni una de colectie. Nu numai valoarea ei pecuniara conteaza ci si cea sentimentala.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
Buna ziua!Am constatat ca daca slefuiesti pipa de lac ar fi mai bine s-o slefuiesti si de vopsea.Se face cu smirghel de granulatie 600, apoi cu 800 si la urma dai cu cel mai fin.Se freaca bine cu carpa de bumbac si capata un luciu stins care se asorteaza mai bine cu nervurile lemnului.Postez pipa Zopo pe care am experimentat si dau detaliu poate se prinde cineva ce fel de lemn este.Chiar arata mai bine slefuita.Poate din cauza vopselei are gust rau Stefan caci tu ziceai ca ai una aruncata prin debara.Asta care o am e bine centrat tunelul de fum cu fundul vetrei(bolului?) si chiar daca se consuma sper sa traga bine.pun poze.

cum iti repari pipele buna ziua!am constatat daca slefuiesti pipa lac mai bine s-o slefuiesti

33.3KB


_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
doruvasilachi
-

Din: Botosani
Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 37
detaliu textura.Am fotografiato neterminata de slefuit [pentru a se vedea mai bine diferentele.Dca totusi dau cu ceara si incalzesc ,cand fumezi cu pipa ceara aia nu se inmoaie si se impregneaza in piele?

cum iti repari pipele detaliu textura.am slefuit [pentru vedea mai bine totusi dau ceara incalzesc

43.9KB


_______________________________________
Lasa-i zilei de maine grija ei!

pus acum 15 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Dai pipa pe exterior si cand incalzesti pipa, ceara intra in lemn. Pe piele nu se vede nimic. Daca gasesti totusi ceara de carnauba sau llustru de mobila cu ceara de albine, incearca asa.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 15 ani
   
savaflorin
-

Din: suceava
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
cum mult respect va salut, si anunt ca in 2 saptamani de cand am descoperit pipa si discutiile colegilor de forum am devenit maniac. si as vrea sa mi ziceti cum as putea confectiona sau cumpara mustiucuri . Am achizitionat o pipa de la un vecin in varsta si as vrea sa fumez cu ea , asa cum i-am promis vecinului. Mentionez ca mai detin un capitol achizitionat de la Real dar incalzeste tare vatra

pus acum 14 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
E greu cu mustiucele. Poti cauta pe net "spare pipe stems". E greu s animeresti unul bun pt ca diametrul exterior al mustiucului trebuie sa fie acelasi cu diametrul exterior al partii in care intra mustiucul, lungimea partii interioare si diametrul acesteia deasememea. Poti cumpara o bara de lucita si o poti pili pana iese mustiuc dar nu se merita decat pentru o pipa scumpa. Un m,ustiuc pe comanda poate costa si 20-30 de euro.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 14 ani
   
savaflorin
-

Din: suceava
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
stefan mersi pentru rapiditatea in care mi-ai raspuns. Dar citind mult despre cu se fac pipele si vazand pe altii as vrea si eu sa mi fac pipe. Si intotdeauna exista si un dar, si acela e ca nu am gasit pe nicaieri pe cineva sau vreun site sa explice cu se pot face ele sau de unde sa achizitioneaza bare de lucita , ebonita sau vulcanita si sa aiba orificiu pe mijloc, ca in rest se poate prelucra.
  Promit ca in scurt timp am sa fiu un membru experimentat. (are o vorba romanul:ce-si face cu mana lui omul e sfant)


pus acum 14 ani
   
savaflorin
-

Din: suceava
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
rog membrii mai vechi si mai documentati de unde se poate achizitiona bare de ebonita sau vulcanita?

cum iti repari pipele rog membrii mai vechi mai unde poate bare ebonita sau vulcanita?

24.8KB


pus acum 14 ani
   
ebi's
-

Din: Brasov
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 49
salut florin,
grupul din bucuresti comanda regulat pe net materiale pentru confectionat pipe asa ca poate te asociezi cu ei la o comanda viitoare:
fum rece!


_______________________________________
de'i dai scanteie, ea'ti da fum... bun bun...

pus acum 14 ani
   
savaflorin
-

Din: suceava
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
mersi ebi.

pus acum 14 ani
   
geosan
-

Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 6
Salutare

Dalles a zis : 4. Pentru exterior numai apa si sapun (sau, ma rog, un detergent).


Daca lacul este sarit in unele locuri cum as putea sa o reconditionez?

Cu materiale autohtone ,ce sfaturi imi puteti da?

Ce materiale (lacuri) autohtone as putea folosi sa o readuc la forma initiala?

Va multumesc


pus acum 13 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Geosan, eu as da tot lacul jos si apoi as folosi putin ulei de masline la exterior, poti dupa ce dai lacul jos sa aplici un bait daca lemnul are o culoare prea deschisa. Nu te gandi sa completezi lacul, acesta nu face decat sa sigileze exteriorul pipei care nu va respira si nu se va raci la fel de repede.

_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 13 ani
   
geosan
-

Inregistrat: acum 13 ani
Postari: 6
Multunesc pentru raspuns


Pasul1 ulei extravirgin de masline
Pasul2 bait

Nu ramane mata? Luciul initial se mai pastreaza?


O seara placuta


pus acum 13 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Eu as da intai cu bait si apoi cu ulei....la fel ca la orice alt articol de "tamplarie", intai dai bait, apoi ulei sau lac.
   Uleiul nu e musai sa fie extravirgin....merge si ulei de in. Sa nu iti faci probleme ca ramane mata. MArii pipieri nu dau lac pe pipele lor, doar le lustruiesc cu ceara de carnauba. Poti folosi ceara de parchet sau poti folosi ceara pt pipa de la Denicare. Denicare parca am vazut si pe la noi, sigur pe pipe-shop.net gasesti cu siguranta.


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 13 ani
   
Stefan
Administrator

Din: Constanta
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 1325
Uite si o poza aici.

cum iti repari pipele uite poza aici.

16KB


_______________________________________
"Daca in rai nu se fumeaza (pipa si) trabuc, eu nu intru acolo"
… spunea Mark Twain

pus acum 13 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la