Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI
Forum al fumatorilor si colectionarilor de pipa din Romania. Interzis persoanelor sub 18 ani.
Lista Forumurilor Pe Tematici
Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI | Reguli | Inregistrare | Login

POZE PIPA CLUB CONSTANTA FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Adinuttza pe Simpatie.ro
Femeie
22 ani
Ilfov
cauta Barbat
22 - 44 ani
Pipa Club Constanta FORUM INTERZIS PERSOANELOR SUB 18ANI / Tehnici de fumat pipa / Cum inaugurez o pipa noua (meerschaum remix) Moderat de Dan, colyalbaitz, pintea
Autor
Mesaj Pagini: 1
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Descoperirile mele in domeniul ingrijirii meerschaumului de care pomenea Subsonique nu sunt bazate pe experienta ci pe documentatie. Se refera in principal la cum se coloreaza:
- dispozitive mai mult sau mai putin ajutatoare (dopul de tutun lasat in bol dupa ce a fost golita cenusa sau o calota de tip calabash, cu sau fara dop de pluta care sa vina in contact cu bolul, ca sa fumeze rece si sa se coloreze uniform, dar mult mai incet)
- fumarea in continuu a unei pipe singure pe durata a 3 luni (cam greu de conceput, dar aparent practicata), ca sa se evapore ceara si pipa sa ramana calda intre fumari
- metoda de calire europeana, prin fierbere in ulei de casalot (cumparam uleiul de la vreo suta de ceasornicari care mai detin asa ceva pana adunam cam un litru sau gasim pe cai ilegale ), rezultand o pipa care nu va face vreodata turta, uleiul avansand spre interior iar gudronul spre exterior. Macar Ermec si le fierbe in ceara de albine, nu in parafina, dar oricum ceara e tratata din pacate.
- umplerea corecta a pipei (in nici un caz nu se va umple pipa mai putin de 100% in absenta dispozitivelor ajutatoare), ca sa nu ramai cu jumatatea bolului galbena la o pipa brun-roscata
- fumarea pipei in borcan (mie mi se pare trisat, deoarece se coloreaza dinspre exterior), care e mai multa bataie de cap decat merita si orice zgatietura o demasca
- mustiuc "army mount" (ca spuma sa ia contact cu vulcanitul sau acrilicul fara transfer termic prea mare, care ar colora mai intens shank-ul), dar n-am vazut prea multe. Exista?

Sursa: Seattle Pipe Club (site de care am aflat de la subsonique)
Exista in Sherlock's Corner multe alte articole care merita citite


_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Pentru setul saptamanal de pipe din spuma de mare pe care am de gand sa-l comand la Ermec in toamna ma gandeam sa improvizez cam asa ceva: tub din tabla ca vatra, dop de tutun pe fundul bolului, cat sa se poata pipa prin el, cateva fire de tutun in shank, pentru a asigura o continuitate culorii. Am hotarat tabla ca sa permita o usoara incalzire a bolului din meerschaum si sa lase umiditatea in tutunul folosit ca filtru, apoi inspre exterior.
Cu rabdare si tutun sper ca in iarna '08-'09 sa primesc pipele iar intr-un an sa am un set saptamanal de meerschaum vintage, care pot fi abuzate fara griji. My pipe dream for now...

LE: Si o garnitura din lemn/pluta care sa faca legatura intre tub si pipa. Asta nu mai apare in poza, fiind gandita cand am observat ca tragand din pipa aerul va circula pe langa tub. Gaura din fundul tubului exista, dar n-o vedeti voi! :P

cum inaugurez pipa noua remix) pentru setul saptamanal pipe din spuma mare care gand sa-l comand

12.7KB

Modificat de Molia (acum 15 ani)


_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Detalii care la inceputul threadului mi-au scapat, considerandu-le evidente si usor de gasit in multe alte locuri pe acest forum:
- Pipele sunt fierte intr-o forma de grasime ca sa luceasca, meerschaumul fiind un material poros, prin urmare mat. Caldura lichefiaza acest strat iar pipa se pateaza daca bolul vine in contact cu degetele, prin urmare se recomanda sa fie tinuta de mustiuc sau cu manusi sau intr-o batista de hartie.
- Silicatul de magnesiu hidratat (spuma de mare) nu arde la temperaturi atat de scazute ca ale tutunului sau chiar a salviei, canabisului, opiumului, sau hasisului (temperaturi destul de ridicate), motiv pentru care nu are nevoie de turta. Gudronul care se solidifica pe vatra pipei are coeficient de dilatare diferit, deci poate crapa pipa daca se formeaza turta. Recomand stergerea bolului dupa fiecare fumat cu o batista de hartie infasurata pe deget.
- In cazul folosirii cuiului de pipa pentru amestecarea tutunului in bol nu se va folosi excesiv forta deoarece materialul se inmoaie in contact cu apa rezultata din arderea tutunului iar vatra se va zgaria. Dilatarea repetata a zgarieturilor le va adanci pana la craparea bolului.

(cu riscul de a starni iar scandal) Am gasit in magazine dedicate pipelor de acest tip accesorii din meerschaum pentru fumat canabis (suport pentru tigarete si vatra de bong). NU sunt recomandate materiale poroase!! Se recomanda vetre metalice, care conduc mai bine caldura pentru pipe si sticla sau acrilic pentru tigarete si bonguri. Pe scurt, ustensilele pentru tutun nu sunt compatibile cu alte substante.

Modificat de Molia (acum 15 ani)


_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Foarte buna ideea de a strange pe un topic in limba romana aceste metode de ingrijire a spumei de mare. Desi pot fi gasite din abundenta pe net, parca le intelegi mai bine cand le citesti in limba nativa. As vrea acum sa vad si pareri de la cei care le-au incercat.
Sa incep eu, daca tot am venit cu propunerea: am incercat sa folosesc metoda borcanului, dar am abandonat dupa vreo doua zile. A fost extrem de enervant si imi rapea aproape toata placerea fumatului. Iar din relaxarea pe care ti-o ofera pipa in mod obisnuit se alesese praful...
N-am mai incercat si altceva, mai ales ca mi-am dat seama ca n-are atata importanta culoarea spumei cat calitatea ei.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Tot placerea fumatului am luat-o si eu in calcul cand am ales metoda pe care urmeaza sa o folosesc de la anu'.
Se dezbatea indelung in acele articole daca o pipa fumata de dragul de a o colora mai ofera placere. Nu ma astept sa imi ofere tot ce poate in primul an setul visurilor mele. Dar rabdare am si tutun se gaseste. Cand pipele vor incepe sa arate asemanator cu cea de mai jos (furata de pe blogul lui Subsonique), sau chiar mai uniform, sper, ma voi bucura de un set care sper sa-l faca mandru si bogat pe Ermec dupa ce va incepe sa primeasca intr-una comenzi.


_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Poza nu se atasase la prima incercare

cum inaugurez pipa noua remix) poza atasase prima incercare

16.1KB


_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
din mica mea experienta cu pipe cu vatra metalica .... cateva luni si cu pipe de meer ...
doua boluri dar excelente .. am tras concluzia ca daca vrei sa fumezi tutun in bol metalic. mai bine nu, orice pipa schimba gustul tutuului si prajit pe tabla nu cred ca il faci mai bun, daca scopul tau este doar sa o colorezi posteaza pe forum cum merge treaba dar in comanda de pipa nu se pot incloude si vetrele de meeer care se folosesc la fumat pt a obtine coloratura?


pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Vetrele auxiliare din meerschaum sunt absorbante, prin urmare n-ar lasa umezeala sa se adune in tutunul lasat ca filtru, iar din experienta cu pipe proiectate pentru a fuma altele decat tutun, gustul nu este sesizabil alterat. Umiditate se aduna intr-o veselie.
Aici umiditatea are destinatie, iar gudronul in loc sa ajunga turta pe dispozitiv, ajunge sa se distribuie in pipa, fiind astfel pus la munca.
Momentan incerc sa-mi imaginez cum se confectioneaza dispozitivul, caci nu concep sa recurg la superglue sau la cositor.


_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
sunt intradevar absorbante, dar cu ele se obtine o colorare uniforma, vorbesc exclusiv din amterialele citite, tunelul se coloreaza cel mai repede si daca esti un fumator putin agresiv sau ai tendinta de a fuma fierbinte, tunelul se va facerosu inchis, maroniu nult inainte bolului, deci cumva nu sunt convins de sistemul tau, dar astept cu marei interes sa vad cum evolueaza. cred ca avand o pipa cu multa umezeala iti va pata meerul din interior culoarea nu va fi uniforma. dar vorbesc la ghici dupa materialele citite pe internet, poate poti folosi un bol de la una din pipele de "plastic" chinezesti, ele au un bol metalic prins ucu n surub sunt f ieftine  pela 10 - 20 ron

pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Thanks ca mi-ai amintit de ele. O sa caut una cand ma pun pe treaba. 'Om trai si 'om vedea. Oricum e ideal sa fie patata din interior spre exterior, iar umezeala nu va fi mai multa decat de obicei, (legea conservarii maselor parca) doar ca se va distribui mai uniform umezeala.
Wish me luck!


_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
mult luck dude, astept noutati legatedespre cum merge, poti face chiar un "jurnal foto" daca nu e prea mare pbma

pus acum 15 ani
   
Molia
**

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 16 ani
Postari: 208
Va fi si un jurnal foto pe acest thread. Dar mai intai trebuie sa fie banii de pipe, apoi pipele, apoi tutunul, ca rabdare am. Si, bineinteles, sa mai stea forumul in picioare pana atunci si sa am concurenta din partea altor pasionati.

_______________________________________
"I believe that pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment in all human affairs." - Albert Einstein

pus acum 15 ani
   
silviu
-

Inregistrat: acum 15 ani
Postari: 5
Salut. De 2 zile fumez in primul meu meer - altanay 160 ron de la JPB Calea Victoriei - si deja s-a colorat buza vetrei si 2 mm din bol. O sa incerc sa postez si o poza diseara cand ajung acasa. Singurl lucru care ma nelinisteste este ca interiorul vetrei pare sa prinda un pic de crusta chiar daca ma straduiesc sa o curat dupa fiecare fumat. Dupa prima zi ( in care am forjat cam de 5 ori pipa ) am senzatia ca a scazut mult absorbtia materialului deoarece au inceput sa imi ajunga cateva picaturi de umezeala la buze ( la primele fumate nici vorba de asa ceva. Este normal ce se intampla cu pipa mea, gresesc eu undeva sau materialul din care este confectionata este de foarte proasta calitate?

PS: Ingrijorarea mea este comparabila cu a unei proaspete mamici la primul copil cand nu stie de ce plange odorul.


pus acum 15 ani
   
CommaWht
**

Din: Iasi
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 239
eu personal nu fumez meerul mai mult de 2 ori pe zi si intradevar se intampla cateodata sa o simt chiar mai grea. cred ca are nevoie de multa odihna pipa ta daca o fumezi atat de des. am citit ca unii o fumeza puternic cateva zile apoi o lasa cam o saptamana la odihnit ceea ce imi suna ok. poti sa incerci si sa notezi diferentele

pus acum 15 ani
   
Dalles
****

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 17 ani
Postari: 404
Prin alte parti am vazut ca se obisnuieste ca un meer sa se fumeze vreo 3-4 zile, de dimineata pana seara, iar apoi sa se lase la odihnit cel putin o saptamana. Se pare ca metoda asta ajuta si la colorare.

silviu, nu cred ca ca a scazut absorbtia materialului.  S-ar putea ca respectiva umezeala sa vina din mustiuc, pentru ca pe peretii mustiucului se formeaza destul de multa "zeama". Daca fumezi o pipa cu mustiuc transparent (asa cum au corncoburile), dupa 15 minute o sa observi o puzderie de picaturi minuscule, care se inmultesc si se maresc pe masura ce fumezi.
Nu e o problema, toate pipele fac umezeala in mustiuc, mai ales daca fumezi tutun neuscat suficient sau daca e umezeala in atmosfera. Apa prinsa in tutun se evapora din cauza focului, dar se condenseaza imediat pe peretii mai reci ai vetrei sau ai mustiucului. Iar fenomenul se acccentueaza daca fumezi afara, intr-o zi rece si umeda, ca astea de toamna.


_______________________________________
.
"I lit a pipe and had a good long smoke, and went on watching. The ferryboat was floating with the current..."
.
     - Mark Twain - The Adventures of Huckleberry Finn

pus acum 15 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la